Nü Fotoğraf Sanatı Nedir? Nü Fotoğraf Çekmek İçin Tavsiyeler

Nü Fotoğraf Sanatı Nedir? Nü Fotoğraf Çekmek İçin Tavsiyeler - Fotolab

Nü fotoğraf çekimi fotoğrafçıları en çok zorlayan alanlardan birisidir. Çünkü tam olarak ne yaptığınızı bilmiyorsanız sanat ile yetişkin içerik arasındaki farklılığı ortadan kaldırmış olursunuz. Nü fotoğraf çekiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilirseniz bu şekilde bir problem yaşamazsınız.

Nü fotoğraf çekiminde çeşitli noktalara dikkat ederek fotoğraflarınızı farklı bir boyuta taşımayı başarabilirsiniz. Nü fotoğraf çekimi gerçekten zorlayıcıdır. Sınırları belirlemek ve doğru fotoğraf yöntemlerini kullanmak gerekir. Doğru fotoğraf yöntemlerini kullanmadığınız sürece çekimlerinizde istediğiniz sonuçları elde edemezsiniz.

Nü Fotoğraf Çekimi Öncesinde Yapılması Gerekenler

Nü fotoğraf çekimi gerçekleştirmek diğer pek çok fotoğrafçılık türünde olduğu gibi ön hazırlık gerektiren bir iştir. Diğer fotoğrafçılık çalışmalarının aksine nü fotoğrafçılığında hazırlık aşaması genelde modelle bağlantılı işlerden oluşur. Modelinizin ne kadar rahat olmasını sağlarsanız o kadar iyi çekimler yaparsınız.

Modelinizle Sürekli İletişim Halinde Kalın

Nü fotoğraf çekimleri gerçekleştirmek istiyorsanız modeliniz ile aynı fikirde buluştuğunuzdan emin olmalısınız. Modelin sınırları iyi belirlemesi ve sizin kompozisyon konusunda ona eksiksiz bilgi vermeniz gerekir. Fotoğraf çekiminde modelin rahat olmasını sağlamak için onunla iletişimi önemsemelisiniz.

Nü fotoğraflarda model nelerle karşılaşabileceğinin bilincindedir. Ancak bazı durumlarda oluşturmak istediğiniz kompozisyonlarla uyumlu olmayacağını düşünebilir. Bunun gibi sonradan ortaya çıkabilecek problemleri ortadan kaldırmak için modeliniz ile tüm detayları en ince ayrıntısına kadar konuşmalısınız.

Nü fotoğraflarda size eşlik edecek modeli en iyi şekilde tanımak için çekim öncesi veya anlaşma öncesi ona çeşitli sorular yöneltebilirsiniz. Bu sorular onun hobilerinden en sevdiği renklere kadar çok çeşitli olabilir. Bu sayede modelle en iyi şekilde iletişim ve etkileşim kurmuş olursunuz.

Modelinizin Çekimle İlgili Olmasını Sağlayın

Nü fotoğraf çekimi konusunda en büyük problemlerden birisi modelin çekimle ilgisiz gibi gözükmesidir. Bu problemi aşabilmek için genellikle çektiğiniz nü fotoğraflara yönelik birkaç örneği onunla paylaşmalısınız. Fotoğrafları paylaştıktan sonra kamera karşısında nasıl gözüktüğünü fark edecektir.

Modeliniz fotoğraflarda daha iyi yer almak için ekstra çaba göstermeye başladığında çok daha kaliteli fotoğraf çekimleri gerçekleştirirsiniz. Nü fotoğraf çekiminde sürekli modelin çıplak vücuduna bakmak zorunda olacağını unutmamalısınız. Bu nedenle modelin kendini güvende hissetmesi ve çekimle ilgili olması çok önemlidir.

Modelinizin çekimle ilgilenmesini sağlamanın en kolay yollarından birisi sizin tarafınızda durumun nasıl gözüktüğünü ona göstermektir. Bunun için onu kamera karşısına geçirip bir cansız manken kullanarak neler yapmak istediğinizi gösterebilirsiniz. Böylece model ne tür bir durumla karşılaşacağını görecektir.

Modelinize Asla Dokunmayın - Nü Fotoğraf Çekmek İçin Tavsiyeler - Fotolab

Asla Modelinize Dokunmayın

Nü fotoğraf çekiminin en sınırlayıcı durumlarından birisi budur. Bazı modeller vücutlarına dokunulmasını istemezler. Siz kendinizi çekime kaptırıp bu kuralı unutarak modelinize dokunabilirsiniz. Modelinize dokunduğunuz zaman çekim konusunda çeşitli sıkıntılar yaşanmaya başlayabilecektir.

Nü fotoğraf çekiminde modele dokunmadan bir şeyler yapmaya çalışmak için bir cansız manken kullanabilirsiniz. Bu sayede modele nasıl poz vermesi gerektiğini en iyi şekilde gösterebilirsiniz. Model her ne kadar karşınızda çıplak olsa bile onu öylece görmek ile ona dokunmak arasında doğal farklılıklar olduğunu unutmamalısınız.

Modelin sınırlarına saygı duymalısınız ve bu sınırları aşmamalısınız. Her şeyi önceden konuşmuş olmalısınız. Böylece modele nelerle karşılaşabileceği konusunda uyarılarda bulunmuş olursunuz. Model ona dokunmanıza izin vermediği sürece asla ona dokunmaya çalışmamalısınız.

Sahne Malzemeleri Kullanın

Nü fotoğraf çekimlerini farklı bir boyuta taşımak istiyorsanız çekimler sırasında sahne malzemeleri kullanabilirsiniz. Sahne malzemeleri çekimlerinize derinlik katacaktır. Bunlar sayesinde fotoğrafı görüntüleyen kişilerin dikkatini yakalamak çok daha kolay olacaktır. Nü fotoğrafçılığında sahneyi en iyi şekilde kullanmak zorundasınız.

Nü fotoğraf çekiminde kullanılacak sahne malzemelerine kompozisyona göre karar verebilirsiniz. Genellikle kanepe, masa veya sandalye yeterli olacaktır. Konsepti ve kompozisyonu daha ilginç kılabilmek için farklı seçeneklere yönelebilirsiniz. Ancak aynı zamanda fotoğrafın sadeliğini düşünmelisiniz.

Sahne malzemeleri kullanma konusunda abartıya kaçmasanız bile bazı durumlarda sahnede yer alan çeşitli objelerden memnun olmayabilirsiniz. Bu gayet doğaldır çünkü çekim yaptığınız sırada gözünüze iyi gözüken şey fotoğraf netleştiğinde iyi görünmeyebilir. Bunları fotoğraf düzenleme aşamasında tekrar ele alabilirsiniz.

Modelin Belirli Bölgelerini Kapatın

Nü fotoğraf çekiminin bir sanat olduğunu unutmayın. Nü fotoğraflar ile yetişkin içerik fotoğrafları arasında belirgin farklılıklar vardır. Modelinizden çıplak olmasını isteseniz bile ondan özellikle cinsel organını ve göğüslerini bir şekilde kapatmaya çalışmasını isteyebilirsiniz. Nü fotoğraflar tamamen çıplaklık demek değildir.

Fotoğraf çekimi sırasında modelden ellerini veya bacaklarını kullanarak belirli bölgeleri kapatmasını isteyebilirsiniz. Bazı durumlarda örtü kullanabilirsiniz. Bu örtüyü sahnenin bir parçası haline getirerek biraz daha yaratıcı olmayı başarabilirsiniz. Temel olarak nu fotoğrafçılığın sınırlarını aşmamak için çaba göstermelisiniz.

Nü fotoğrafçılık aslında size önemli kazanımlar sağlayacaktır. Bu tür fotoğraflar çekerken insan bedeninin benzersizliğini anlamış olacaksınız. Bu benzersizlik durumu sizi yaratıcılık anlamında epey bir geliştirecektir. Fotoğraf çekimlerinizde farklı kompozisyonları yakalama konusunda daha yetenekli olacaksınız.

Modelin Kimliğini Saklı Tutun

Nü fotoğrafçılığa başladığınız zaman belki istemeyerek yapacağınız en basit hata bu olacaktır. Birçok model, fotoğraflar sosyal medyada veya kataloglarda yer aldığında isminin yer almasını istemeyecektir. Paylaşım yaparken isimlerinden söz ettiğiniz zaman bir daha sizinle çalışmayı bile istemeyebilirler.

Nü fotoğrafçılığında modelin gizliliği çok önemlidir. Sonuçta model çıplak bir biçimde kamera karşısında olacaktır ve isminin başkaları tarafından bilinmesini istemeyebilecektir. Bu karara saygı duymalı ve en başından model ile bu detayı konuşmalısınız. Böylece fotoğraf paylaşımlarda daha az sorun yaşarsınız.

Bazı durumlarda model isminin paylaşılmasında bir sakınca görmeyebilir veya isminin paylaşılmasını özel olarak isteyebilir. Nü fotoğrafçılığında bu çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Böyle bir talep geldiğinde ise onu geri çevirmek istemeyebilirsiniz. Model ile anlaştığınızda kurallar nasılsa ona bağlı kalmalısınız.

Çekim Sonrası Düzenlemeler - Nü Fotoğraf Çekmek İçin Tavsiyeler - Fotolab

Çekim Sonrası Düzenlemeleri İhmal Etmeyin

Hangi türde fotoğraf çekimi gerçekleştirirseniz gerçekleştirin mutlaka çekim sonrası düzenlemeyi düşünmek zorundasınız. Kendi fikirlerinize uygun olarak çekimler yapsanız bile fotoğrafları daha net hale getirmek veya fotoğraflardaki renkleri daha belirgin yapmak için çekim sonrası işlemlere ihtiyacınız olacaktır.

Çekim sonrası düzenlemeleri birbirinden farklı yazılımlarla gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, modelin cildi oldukça iyiyse ve bunu ön plana çıkarmak istiyorsanız fotoğraf düzenleme araçlarındaki kalibrasyon ayarlarıyla oynayabilirsiniz. Fotoğraflarınıza sinematik bir etki katmak istediğinizde yine bu düzenlemelere başvurabilirsiniz.

Nü fotoğraflarınızın doğal gözükmesini istiyorsanız düzenlemeleri minimum düzeye indirmelisiniz. Bu katı bir kural olmasa bile ona sadık kalmak oldukça iyi bir fikirdir. Çünkü bir fotoğrafın üzerinde yapılacak ekstra düzenlemeler onun orijinallik dokusunu olabildiğince etkileyecektir.

Oldukça Faydalı Nü Fotoğraf Tekniklerinden Yararlanın

Nü fotoğraf çekimi yapacaksanız mutlaka işe yarar belirli teknikleri kullanmanız gerekir. Nü fotoğraf çekimlerinde kullanılan teknikler konusunda bilgi sahibi olduğunuzda elde edeceğiniz fotoğrafları daha kaliteli hale getirirsiniz. Nü fotoğraf teknikleri çok karmaşık değildir. Sadece nerede ne yapmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz.

Ön Çalışmayı Kesinlikle İhmal Etmeyin

Nü fotoğraf çekiminde ön görselleştirme yapmak çok yönlü bir iştir. İlk olarak bir çekim listesi oluşturmanız gerekir. Bu liste olmadığı sürece istediğiniz çekimleri yapamazsınız. Basit bir biçimde belli başlı sorulara cevap vererek ön çalışma adımını tamamlayabilirsiniz.

Çekimin nasıl ilerlemesi gerektiğine karar vermelisiniz. Çekim için oluşturacağınız vizyonu belirlemelisiniz. Gün sonunda elde edeceğiniz hangi sonucun sizi daha mutlu edeceğine karar vermelisiniz. Tüm bunların iyi bir şekilde işe yaramasını istiyorsanız modelinize yapacağı hareketler konusunda önceden çeşitli örnekler göstermelisiniz.

Modele örnekler göstermek için çeşitli örnek pozlar gösterebilirsiniz. Tam olarak nasıl bir sonuç elde etmek istediğinizi tam olarak ona aktarmayı başarmalısınız. Bunu yaptığınız zaman daha yaratıcı çekimler yapma fırsatı elde edersiniz. Böylece çektiğiniz fotoğraflar çok daha kaliteli ve güzel olacaktır.

Doğru Fotoğraf Makinesini Kullanın

Nü fotoğraflar çekimleri için herhangi bir DSLR fotoğraf makinesi veya aynasız fotoğraf makinesi ihtiyacınızı karşılayacaktır. Fotoğraf makinelerinin standart özelliklerinden yararlanmak yeterlidir. Bazı durumlarda ise sınırları zorlayarak daha farklı özellikler üzerinden çekimler yapabilirsiniz.

Fotoğrafları çok büyük boyutlarda baskıya vermeyecekseniz yüksek MP değerine sahip bir kameraya ihtiyacınız olmayacaktır. Diyafram açıklığı için f/1.4 ve f/1.8 yeterlidir. Hızlı lens kullanmanın temel sebebi küçük bir alanda sığ bir alan derinliği oluşturarak en doğru sonuca ulaşmaktır.

Nü fotoğraflarda cilt dokusunun iyileştirilmesi ve vücudun pürüzsüz gözükmesi önemlidir. Bunlar olmadığı sürece nü fotoğraflarınız kalitesiz olacaktır. Hızlı lens kullanmak düşük ışık koşullarında dahi çekim yapmanıza yardımcı olacağından sizin için en ideal tercih bu olacaktır.

Işıklandırmaya Dikkat Edin - Nü Fotoğraf Çekmek İçin Tavsiyeler - Fotolab

Işıklandırmaya Dikkat Edin

Nü fotoğraf çekimlerinde nasıl bir ışıklandırma kullanacağınıza önceden karar vermelisiniz. Ciltte en iyi hangi ışık kalitesinin görüneceğini düşünmeniz gerekir. Genel olarak yumuşak ışık bu iş için en doğru seçimdir. Mümkün olan hemen hemen her noktada sert ışıktan kaçınmaya çalışmalısınız.

Yumuşak ışık sayesinde kıvrımlı bir yüzeyde daha fazla doku ve derinlik elde edersiniz. Nü fotoğraflar için doğal güneş ışığı öncelikli tercih olmalıdır. Büyük bir pencereye yakın yerde çekim yapabilirsiniz. Dışarıda çekim yapacaksanız bulutlu bir günü ve ışığın dağıldığı ortamı seçmelisiniz.

Doğal ışık konusunda yetersiz imkanlara sahipseniz LED paneller kullanabilirsiniz. Bu ışıkların renk sıcaklığını değiştirmeniz mümkündür. Fotoğraf çekim alanına karar verirken birden fazla ışığı kullanmak farklı ışıklandırma düzenleri tasarlamanıza yardımcı olacaktır.

Farklı Açıları Kullanmaya Çalışın

Nü fotoğraf çekimlerinde farklı açılara ulaşmak için çekim yapacağınız alanda birkaç yastık, sandalye ve merdiven gibi öğeler bulundurmaya çalışmalısınız. Bir merdiveni kullanarak yukarıya doğru çıkabilir ve çekim açınızı farklılaştırabilirsiniz. Bu size çekim boyunca farklı açıları test etme fırsatı verecektir.

Nü fotoğraf çekimi yaparken farklı açıları kullanmanız durumunda birbirinden farklı fotoğraflar elde edebilirsiniz. Modeliniz sabit kalsa bile açıyı değiştirerek farklı bir sonuç elde edebilirsiniz. Nü fotoğraflar çekiyorken iyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız elinizin altında olan tüm imkanları kullanmalısınız.

Bazen çok ince ayrıntılara odaklanmanız gerekir. Bu ayrıntılar sizi zorlar ama çekimi tamamladığınız zaman benzersiz sonuçlar elde edersiniz. İnce ayrıntılara odaklanmayı sürdürmek güzel bir sanat eseri oluşturma konusunda gereklidir. Bu gerekliliğin farkında olmalısınız.

Daha Uzun Odak Uzunluğu Kullanın

Nü fotoğraf çekiminde daha uzun odak uzunluğu kullanmak bazı durumlarda size yardımcı olabilir. Genelde bu kişiden kişiye değişiklik gösterir. Özellikle modele çok yakın olmadığınız çekimlerde daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Fotoğraflar arasındaki farkı kolaylıkla fark edebileceksiniz.

Pek çok nü fotoğrafçısı gibi 50mm bir lensle çekimlere başlamış olabilirsiniz. Fırsatınız varsa bu lensi değiştirip yerine 85mm gibi bir odak uzunluğuna sahip lens kullanabilirsiniz. Böylece beklediğinizden çok daha iyi bir sonuç elde etmeyi başarabilirsiniz.

Daha yüksek odak uzunluğuna sahip çeşitli lensleri tercih edebilirsiniz. Özellikle vücudun bazı kıvrımlarını yakalamak için yakından çekim yaptığınızda bu lensleri deneyebilirsiniz. Seçeceğiniz odak uzunluğu aslında elde etmek istediğiniz fotoğrafa göre değişiklik gösterecektir. Bazen ise kuralların dışına çıkmanız gerekebilir.

Çapraz Kompozisyonlardan Yararlanın - Nü Fotoğraf Çekmek İçin Tavsiyeler - Fotolab

Çapraz Kompozisyonlardan Yararlanın

Nü fotoğraflarda modelinizi çapraz olarak konumlandırmak fotoğraflarınıza ekstra derinlik katar. Bu derinliği kullanarak çekimlerinizin standart nü çekimlerden daha farklı olmasını sağlayabilirsiniz. Çoğu zaman modeli çapraz olarak konumlandırarak bu tür fotoğraflar elde edilse bile tek geçerli yöntem bu değildir.

Fotoğrafı görüntüleyen kişinin gözlerini çapraz bir şekilde yönlendiren aksesuarlardan yararlanabilirsiniz. Bu aksesuarlar modelinizin vücudunu vurgulamak için çapraz ışık kullanmak gibi şeyleri içerir. Böylece fotoğraf çekimine istediğiniz dramatikliği ve derinliği katabilirsiniz.

Her ne kadar profesyonellikle ilgili kurallara bağlı kalmanız gerekse bile bazı durumlarda kuralları esnetebilirsiniz. Modelinizin standardın dışında bir pozda çekebilirsiniz. Klasik bilgiler her zaman işe yararlar. Ancak bazı durumlarda farklı davranıp yaptığınız çekimler en iyi çalışmanız olacaktır.

Belirli Nü Fotoğraf Çekimi Fikirlerini Önemseyin

Nü fotoğraf çekimi, çekim tekniklerinden ziyade çekim fikirleriyle ilerleyen bir süreçtir. Oluşturacağınız kompozisyon, kullanacağınız sahne veya başvuracağınız yöntemler çok değerlidir. Bunun için nu fotoğraf çekimlerinde belirli fikirleri önemseniz daha sağlıklı olacaktır.

Manzaralardan Faydalanın ve Kontrast Oluşturun

Nü fotoğraf çekiminde en çok faydalanılan yöntem olmasa bile en fazla işe yarayan yöntem manzaralardır. Manzaralar çekimleri farklı bir boyuta taşımaya yardımcı olurlar. Bunun sebebi doğal unsurlarla bütünleştiğinde insan vücudunun ön plana çıkabilmesidir.

Manzarayı dahil ettiğiniz kompozisyon insan vücudunu en iyi şekilde öne çıkarmalıdır. Çıplak vücudu doğa unsurlarıyla gizlemek yerine onu olabildiğince gösterişli hale getirmelisiniz. Bu durumda özellikle kalçaların doğal kıvrımlarından yararlanarak farklı sonuçlar elde etmeye çalışabilirsiniz.

Çıplak bir vücudun doğa ile bütünleşmesine alışkın değiliz. Çoğu zaman bir şekilde örtünmüş bir vücut görmek isteriz. Bu nedenle doğada yapılacak nü fotoğraf çekimleri daha fazla dikkat çekerler. Sadece açık havada çekim yaparken kontrast oluşturmaya özen göstermeniz gerekir.

Farklıkları Test Edin ve Gölgeleri Kullanın - Nü Fotoğraf Çekmek İçin Tavsiyeler - Fotolab

Farklıkları Test Edin ve Gölgeleri Kullanın

Nü fotoğrafçılığının en önemli özelliği çıplak vücudun size bol miktarda alan sunmasıdır. Sadece tam olarak hangi alana odaklanmanız gerektiğine iyi karar vermelisiniz. Çünkü çekeceğiniz nü fotoğrafı farklı yapacak durum tam olarak budur. Fotoğrafta nelerin olacağını ve nelerin olmayacağını iyi seçmelisiniz.

Nü fotoğraf çekimi yaparken kompozisyonun bir kısmını vücudun belirli bir kısmıyla doldurmak için kadrajı tamamen o alanla doldurabilirsiniz. Bunun yerine vücudun belirli kısmını vurgulayarak fotoğrafı görüntüleyen kişinin ilgisini yönlendirmeyi tercih edebilirsiniz.

Nü fotoğraflara biraz gizem katmak istiyorsanız gölgeleri kullanmalısınız. Düşün tonlu bir aydınlatmayı tercih ederek vücudun kıvrımlarını vurgulayabilirsiniz. Negatif alanın etkisi fotoğrafta farklı bir his uyandıracaktır. Fotoğrafı görüntüleyen kişinin dikkatini dilediğiniz noktaya çekebilirsiniz.

Poz Değişkenliklerini ve Siluetleri Kullanmaya Çalışın

Nü fotoğraf çekimi yaparken pozu önceden belirleyerek iyi bir fotoğraf karesi elde etmek gerçekten önemlidir. Bazı durumlarda ise poz değişkenliklerini hesaba katmanız gerekir. Modeli kendi haline bırakmalı ve ardı ardına çekimler yaparak akıcılıktan yararlanmalısınız. Model kendini rahat hissettiğinde daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

Fotoğraf çekimi yaparken modelinizden kendi halinde hareketler yapmasını isteyebilirsiniz. Bu hareketleri çekerken akıcılık oluşturursunuz. Sadece ona fotoğrafların doğasına uygun pozlar verme konusunda bir ön bilgilendirme yapmanız yeterli olacaktır. Böylece fotoğraf çekimini çok daha sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Nü fotoğraf çekiminde detaylardan daha çok şekle odaklanmanız gerekir. Bu nedenle siluetlerle çalışmak iyi bir fikir olabilir. Siluet fotoğrafçılığı gerçekleştirirken arkadan aydınlatmaya ihtiyacınız olacağını unutmayın. Modeli bir ışık kaynağının önüne konumlandırın ama bunu yaparken vücut çizgilerinden ve kıvrımlarından yararlanın.

Sahneye Suyu Dahil Edin - Nü Fotoğraf Çekmek İçin Tavsiyeler - Fotolab

Sahneye Suyu Dahil Edin ve Uzaktan Çekimler Yapın

Nü fotoğraf çekiminin en doğal zorluklarından birisi vücudu yakın çekimde çekmeye çalıştığınız zaman sayısız karmaşıklıkla karşılaşacak olmanızdır. Bu sebepten ötürü uzaktan çekim yapmayı denemeniz gerekir. Modelin yer aldığı çevreyi dahil etmek daha ilginç ve daha güzel fotoğraflar elde etmenizi sağlar.

Uzaktan çekim yaparak vücudu sahnede bir öğe haline getirmiş olursunuz. Kompozisyonu ıskalamanız durumunda asla dilediğiniz gibi bir sonuç elde edemezsiniz. Ayrıca nü fotoğraf çekimlerinde modellerin uzaktan çekimlerde çok daha rahat olduğu bilinen bir gerçektir. Ona ekstra rahatlık sunmak istiyorsanız bu opsiyonu kullanmalısınız.

Nü fotoğraf çekiminde suyu kullanmak çok değerlidir. Çünkü su fotoğraflarınıza ekstra derinlik katar. Modelinizin vücudunu kısmen kapatma şansı elde edersiniz. Suyla sonuç alamıyorsanız bir tür süt banyosu kompozisyonu oluşturabilirsiniz. Bu sayede çok daha kaliteli çekimler yapabilirsiniz.

Nü fotoğraf çekimine başlamak özellikle ilk çekimde göz korkutucu olabilir. Bu durum hem fotoğrafçı hem de model için geçerlidir. Model en savunmasız haliyle poz verecektir. Mümkün olan en iyi fotoğrafı çekmek bu nedenle oldukça önemlidir. Nü fotoğraf çekiminde daha az problem yaşamak için ön hazırlık yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.